Bay Bridge Paddle Results and Recap

The Bay Bridge Paddle had an amazing showing for their first year, attracting over 350 paddlers to Annapolis, Maryland. Competitors paddled the length of the Bay Bridge from shore to shore and back while Coast Guard closed down the shipping channels.

Bay Bridge Paddle gives the Mid-Atlantic a major event to call their own

They had perfect, sunny and warm conditions with a slight breeze. This area can get NUTS, so they really got the best case scenario.

This event has filled the gap left by the Paddle for Humanity a few years ago and brings some much needed attention to this amazing Community of paddlers. Put this event on your calendar for next year.

What we LOVED

This is a great start and it looks as though they have set the foundation for many successful years to come.

Tommy Buday and April Zilg take top honors

ELITE MENS
1. Tommy Buday
2. Chris Norman
3. Brian Meyer

 13178785_1101993556535117_5539382419614683361_n

ELITE WOMENS
1. April Zilg
2. Dawn Ehman
3. Mary Howser

13164413_1101993553201784_6156233842166837248_n

BAY BRIDGE PADDLE RESULTS

These are preliminary and may be subject to change as they make adjustments. For full info, go to:

https://paddleguru.com/races/baybridgepaddle

9 Mile Race (SUP & Kayaks) Full Results

Rank Div Athlete(s) Num Gender Craft Age Time
1 1/7 Sean Brennan 952 Guy Surfski Single 18-49 01:09:30.21
2 2/7 Matt Nunnally 990 Guy Surfski Single 18-49 01:10:00.58
3 3/7 Eric Costanzo 989 Guy Surfski Single 18-49 01:10:01.01
4 1/3 Rowan Sampson 961 Guy Surfski Single 50+ 01:20:13.84
5 4/7 Tommy Price 982 Guy Surfski Single 18-49 01:23:51.72
6 5/7 Darren Crozier 903 Guy Surfski Single 18-49 01:26:29.98
7 2/3 Mark Southam 928 Guy Surfski Single 50+ 01:29:08.86
8 6/7 Rockin Rob Knickerbocker 925 Guy Surfski Single 18-49 01:30:08.57
9 7/7 Joe Davis 944 Guy Surfski Single 18-49 01:31:04.87
10 1/5 Jeff Lusk 923 Guy Sea Kayak 18-49 01:32:53.17
11 1/29 Christopher Norman 959 Guy SUP 14′ 18-49 01:33:20.41
12 1/9 Allie Smith 955 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:33:50.21
13 2/29 Brian Meyer 971 Guy SUP 14′ 18-49 01:33:55.29
14 3/29 Jeramie Vaine 974 Guy SUP 14′ 18-49 01:34:13.37
15 4/29 Ron Gossard 970 Guy SUP 14′ 18-49 01:35:03.04
16 1/2 Steven Mergardt 947 Guy Sea Kayak 50+ 01:36:15.44
17 3/3 Mark Rizzuto 935 Guy Surfski Single 50+ 01:36:30.45
18 1/3 Ryan Matthews 976 Guy Prone (All) 18-49 01:37:21.99
19 5/29 Brian Schmid 984 Guy SUP 14′ 18-49 01:38:36.02
20 6/29 Tommy Buday 902 Guy SUP 14′ 18-49 01:38:41.83
21 7/29 Fielding Pagel 968 Guy SUP 14′ 18-49 01:39:04.03
22 8/29 Jeff Cook 931 Guy SUP 14′ 18-49 01:39:43.03
23 9/29 Joe Ward 993 Guy SUP 14′ 18-49 01:39:52.00
24 10/29 Andrew Dima 953 Guy SUP 14′ 18-49 01:40:20.75
25 2/5 Brian Hjemvik 910 Guy Sea Kayak 18-49 01:43:42.90
26 2/9 April Zilg 957 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:43:59.92
27 1/10 Mark Nelson 980 Guy SUP 12’6″ 18-49 01:45:39.26
28 11/29 Scott Cleveland 934 Guy SUP 14′ 18-49 01:46:32.05
29 12/29 Chris Willey 965 Guy SUP 14′ 18-49 01:46:34.47
30 13/29 Tim Burke 945 Guy SUP 14′ 18-49 01:46:53.88
31 2/3 Bobby Frey 979 Guy Prone (All) 18-49 01:47:25.17
32 2/10 Kevin Haigis 988 Guy SUP 12’6″ 18-49 01:47:29.49
33 3/5 Jason Sullivan 949 Guy Sea Kayak 18-49 01:47:38.79
34 3/10 Robert Bowman 991 Guy SUP 12’6″ 18-49 01:49:50.96
35 14/29 Erik Kauffman 954 Guy SUP 14′ 18-49 01:50:18.16
36 4/10 Brandon Kelly 941 Guy SUP 12’6″ 18-49 01:50:47.84
37 5/10 Jason Phipps 958 Guy SUP 12’6″ 18-49 01:51:11.39
38 15/29 Basil Tydings 981 Guy SUP 14′ 18-49 01:52:00.32
39 16/29 Neil Macindoe 922 Guy SUP 14′ 18-49 01:53:09.49
40 1/6 Ashton Williamson 997 Guy SUP 14′ 50+ 01:53:54.71
41 2/6 Kevin Rawls 964 Guy SUP 14′ 50+ 01:54:03.48
42 3/6 Matthew Nacy 996 Guy SUP 14′ 50+ 01:54:18.98
43 4/5 Brien Jones-lantzy 975 Guy Sea Kayak 18-49 01:54:24.13
44 17/29 Chris Lee 977 Guy SUP 14′ 18-49 01:54:48.86
45 18/29 Wyatt Everhart 972 Guy SUP 14′ 18-49 01:55:02.24
46 4/6 Jay Schwarz 938 Guy SUP 14′ 50+ 01:55:08.37
47 1/4 Scott Jorss 985 Guy SUP 12’6″ 50+ 01:55:19.84
48 19/29 Jason Howell 943 Guy SUP 14′ 18-49 01:55:32.69
49 6/10 Bryan Barton 967 Guy SUP 12’6″ 18-49 01:56:29.40
50 3/9 Dawn Ehman 962 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:57:40.11
51 5/6 Joseph Mcmaster 930 Guy SUP 14′ 50+ 01:57:47.86
52 20/29 Josh Hill 939 Guy SUP 14′ 18-49 01:57:56.22
53 21/29 Matt Willey 907 Guy SUP 14′ 18-49 01:58:07.83
54 6/6 Mike Dant 986 Guy SUP 14′ 50+ 01:58:41.23
55 22/29 Mariano Daguiar 942 Guy SUP 14′ 18-49 01:59:11.60
56 7/10 Justin Markel 973 Guy SUP 12’6″ 18-49 02:00:09.07
57 23/29 Michael Willey 998 Guy SUP 14′ 18-49 02:00:12.50
58 1/1 Tricia Gadsden 994 Girl SUP 14′ 18-49 02:00:56.32
59 1/2 Stacey Robinson 918 Girl Sea Kayak 18-49 02:01:17.16
60 4/9 Mary Howser 904 Girl SUP 12’6″ 18-49 02:01:59.45
61 2/4 John Wheeler 917 Guy SUP 12’6″ 50+ 02:02:32.22
62 5/9 Lindsay Cook 983 Girl SUP 12’6″ 18-49 02:03:44.75
63 24/29 John Beausang 960 Guy SUP 14′ 18-49 02:05:00.15
64 8/10 Randy Rair 911 Guy SUP 12’6″ 18-49 02:05:04.27
65 25/29 Milford Marchant 929 Guy SUP 14′ 18-49 02:05:45.10
66 26/29 Rich Price 969 Guy SUP 14′ 18-49 02:06:51.94
67 1/4 Kate Dowling 956 Girl SUP 12’6″ 50+ 02:07:23.16
68 2/2 April Wielgosz 937 Girl Sea Kayak 18-49 02:08:16.36
69 5/5 John Rogers 936 Guy Sea Kayak 18-49 02:08:17.27
70 3/3 Chris Racine 995 Guy Prone (All) 18-49 02:09:06.06
71 3/4 William Karditzas 926 Guy SUP 12’6″ 50+ 02:09:35.70
72 2/4 Julie Coyle 963 Girl SUP 12’6″ 50+ 02:09:59.12
73 6/9 Brooke Donlon 966 Girl SUP 12’6″ 18-49 02:10:24.67
74 3/4 Julia Nicholls 950 Girl SUP 12’6″ 50+ 02:11:01.95
75 7/9 Malissa Austin 951 Girl SUP 12’6″ 18-49 02:12:01.72
76 27/29 Tim Cantor 901 Guy SUP 14′ 18-49 02:17:11.29
77 28/29 Lou Mcdade 900 Guy SUP 14′ 18-49 02:17:11.95
78 9/10 Chop Chaungoc 932 Guy SUP 12’6″ 18-49 02:17:34.83
79 29/29 Marcus Hurt 948 Guy SUP 14′ 18-49 02:20:02.80
80 10/10 Chris Hopkinson 912 Guy SUP 12’6″ 18-49 02:21:35.16
81 4/4 Ray Vigliotti 946 Guy SUP 12’6″ 50+ 02:22:57.66
82 8/9 Caroline Karditzas 927 Girl SUP 12’6″ 18-49 02:29:33.81
83 1/1 Abbey Sangmeister 999 Girl Prone (All) 18-49 02:31:03.73
84 4/4 Cindy Eisele 978 Girl SUP 12’6″ 50+ 02:31:18.39
85 2/2 Kevin Smith 906 Guy Sea Kayak 50+ 02:36:40.95
86 9/9 Jennifer Helfenbein 913 Girl SUP 12’6″ 18-49 02:40:42.72

5k Race (SUP & Kayaks)

Rank Div Athlete(s) Num Gender Craft Age Time
1 1/8 Charlie Bauer 468 Guy SUP 14′ 18-49 00:52:15.45
2 1/6 Kimmie Eubanks 344 Girl Sea Kayak 18-49 00:53:13.23
3 1/13 Will Faison 506 Guy SUP Surfboard 18-49 00:53:44.18
4 1/6 Mike Higgins 470 Guy SUP 12’6″ 50+ 00:54:21.87
5 2/8 Max Singer 471 Guy SUP 14′ 18-49 00:55:12.15
6 1/3 Oliver Leinemann 495 Guy Sea Kayak 50+ 00:55:15.69
7 1/5 Ryan Fleishell 350 Guy Sea Kayak 18-49 00:55:30.33
8 1/9 Beth Jones 371 Girl Sea Kayak 50+ 00:55:31.15
9 1/3 Earl Blackwell 491 Guy SUP 14′ 50+ 00:55:41.63
10 2/9 Robin Anderson 303 Girl Sea Kayak 50+ 00:56:00.82
11 1/3 Utaw Cook 473 Guy SUP 12’6″ U17 00:56:56.61
12 2/3 Jack Ballard 392 Guy SUP 12’6″ U17 00:56:59.81
13 1/17 Mark Saunders 501 Guy SUP 12’6″ 18-49 00:57:35.21
14 1/4 Kacey Mullan 384 Girl SUP 14′ 18-49 00:57:36.24
15 1/50 Jeanna Bunting 448 Girl SUP 12’6″ 18-49 00:57:56.86
16 3/8 Jeffrey Regis 459 Guy SUP 14′ 18-49 00:58:03.83
17 2/50 Julie Borsetti 437 Girl SUP 12’6″ 18-49 00:58:03.97
18 3/50 Alicia Shea 444 Girl SUP 12’6″ 18-49 00:58:04.43
19 4/8 Glen Buchanan 477 Guy SUP 14′ 18-49 00:58:30.71
20 2/5 Finbarr Clancy 15 Guy Sea Kayak 18-49 00:58:36.10
21 3/3 Tyler Grove 478 Guy SUP 12’6″ U17 00:58:42.15
22 5/8 Garrett Connell 489 Guy SUP 14′ 18-49 00:59:29.79
23 2/4 Sara Mullan 389 Girl SUP 14′ 18-49 00:59:35.83
24 4/50 Sarah Nelson 447 Girl SUP 12’6″ 18-49 00:59:38.25
25 5/50 Carleen Birnes 482 Girl SUP 12’6″ 18-49 00:59:40.62
25 2/17 Mark Sanfacon 481 Guy SUP 12’6″ 18-49 00:59:40.62
27 3/5 Sam Camuso 414 Guy Sea Kayak 18-49 00:59:53.53
28 6/50 Kate Grove 453 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:00:07.77
29 7/50 Meredith Brandt 465 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:00:41.40
30 2/6 Cliff Willey 485 Guy SUP 12’6″ 50+ 01:00:44.56
31 2/6 Andrea Palmisano 402 Girl Sea Kayak 18-49 01:01:09.21
32 8/50 Meghan Bourne 346 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:01:13.26
33 9/50 Natalie Miller 457 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:01:17.09
34 10/50 Cortney Butler 502 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:01:20.43
35 2/13 Chris Warner 450 Guy SUP Surfboard 18-49 01:01:22.11
36 3/6 Jen Dornbush 375 Girl Sea Kayak 18-49 01:01:29.33
37 1/2 Fiona Goodwin, Johanna White 372 Girl Sea Kayak Double 18-49 01:01:44.38
38 11/50 Jessica Morgan 461 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:01:51.56
39 12/50 Kenna Oseroff 419 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:02:04.02
40 2/3 Robert Hamilton 436 Guy SUP 14′ 50+ 01:02:10.05
41 3/17 Chris Lamy 424 Guy SUP 12’6″ 18-49 01:02:12.39
42 13/50 Moria Nisbet 340 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:02:16.34
43 4/17 Scotty Scott 387 Guy SUP 12’6″ 18-49 01:02:20.19
44 14/50 Dana Gregory 458 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:02:30.38
45 1/21 Lindsey Bauer 469 Girl SUP Surfboard 18-49 01:02:33.70
46 4/5 Gregory Mcnew 383 Guy Sea Kayak 18-49 01:02:40.95
47 4/6 Kimberley Russell 395 Girl Sea Kayak 18-49 01:02:42.24
48 5/5 Jason Jankoski 398 Guy Sea Kayak 18-49 01:02:48.93
49 2/2 Kelli Webster, Catherine Ebersberger 403 Girl Sea Kayak Double 18-49 01:03:03.48
50 15/50 Mackenzie Rawls 455 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:03:14.64
51 3/4 Andrea Heinlein 393 Girl SUP 14′ 18-49 01:03:26.71
52 3/13 Brad Benna 428 Guy SUP Surfboard 18-49 01:03:29.64
53 16/50 Erin Kundolf 454 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:03:34.51
54 1/4 Brenda Norman 420 Girl SUP 12’6″ 50+ 01:03:45.47
55 4/13 Bobby Bramble 484 Guy SUP Surfboard 18-49 01:03:55.35
56 3/6 Steve Ripkin 334 Guy SUP 12’6″ 50+ 01:04:03.84
57 6/8 Todd Bruner 359 Guy SUP 14′ 18-49 01:04:25.42
58 1/2 John Richardson 488 Guy SUP Surfboard 50+ 01:04:27.39
59 5/6 Holly Nowicki 417 Girl Sea Kayak 18-49 01:04:30.79
60 17/50 Sandra Niedzwiecki 474 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:04:39.46
61 18/50 Michelle Scott 462 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:05:03.45
62 4/4 Rebecca Trapp 503 Girl SUP 14′ 18-49 01:05:13.54
63 5/17 Tommy Luc 449 Guy SUP 12’6″ 18-49 01:05:22.39
64 7/8 Andrew Miller 460 Guy SUP 14′ 18-49 01:05:44.46
65 19/50 Julie Santoboni 388 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:05:59.92
66 6/17 Brandt Green 385 Guy SUP 12’6″ 18-49 01:06:07.21
67 2/4 Sonia Montes De Oca 498 Girl SUP 12’6″ 50+ 01:06:08.96
68 3/9 Sue Cox 407 Girl Sea Kayak 50+ 01:06:15.65
69 7/17 Tyler Walker 494 Guy SUP 12’6″ 18-49 01:06:34.92
70 8/17 Joseph Baudean 475 Guy SUP 12’6″ 18-49 01:06:38.77
71 2/21 Leah Burman 352 Girl SUP Surfboard 18-49 01:06:45.54
72 20/50 Micalla Mikus 399 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:06:46.73
73 4/9 Suzanne Croskey 416 Girl Sea Kayak 50+ 01:06:49.65
74 8/8 Brian Lounsberry 401 Guy SUP 14′ 18-49 01:06:51.25
75 3/21 Kirsten Murphy 300 Girl SUP Surfboard 18-49 01:06:58.76
76 21/50 Kara Curl 464 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:07:15.74
77 5/13 Bob Ludke 466 Guy SUP Surfboard 18-49 01:07:20.88
78 4/6 Steven Biondi 440 Guy SUP 12’6″ 50+ 01:07:40.32
79 22/50 Eileen Kurtz 467 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:07:49.63
80 3/3 Andrew Mergen 496 Guy SUP 14′ 50+ 01:07:53.75
81 9/17 Colin Wilkinson 360 Guy SUP 12’6″ 18-49 01:07:56.47
82 5/9 Colleen Gresham 368 Girl Sea Kayak 50+ 01:08:22.63
83 23/50 Erica Baker 499 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:08:28.75
84 1/1 Katie Marchant 487 Girl SUP 12’6″ U17 01:08:34.18
85 6/13 Travis Loop 430 Guy SUP Surfboard 18-49 01:08:35.21
86 24/50 Jennifer Cherrey 301 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:08:43.55
87 5/6 Charlie Martel 345 Guy SUP 12’6″ 50+ 01:08:44.28
88 4/21 Sara Rair 322 Girl SUP Surfboard 18-49 01:08:45.19
89 5/21 Vanessa Peregrim 497 Girl SUP Surfboard 18-49 01:08:55.11
90 7/13 Christopher Shumaker 366 Guy SUP Surfboard 18-49 01:09:05.48
91 25/50 Sandy Janniche 354 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:09:26.68
92 1/1 Drew Cherba, Kendra Cherba 421 Guy Sea Kayak Double 18-49 01:09:45.90
93 6/21 Tina Thomas 363 Girl SUP Surfboard 18-49 01:10:08.25
94 6/9 Linda Stemmy 381 Girl Sea Kayak 50+ 01:10:13.18
95 2/3 Mike Gainey 358 Guy Sea Kayak 50+ 01:10:20.47
96 10/17 Nathan Cmiel 504 Guy SUP 12’6″ 18-49 01:10:29.13
97 7/21 Mere Grim 365 Girl SUP Surfboard 18-49 01:10:54.52
98 26/50 Nancy Perkins 415 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:10:59.40
99 7/9 Kathryn Heflin 353 Girl Sea Kayak 50+ 01:11:03.54
100 3/3 Diane Gainey 357 Guy Sea Kayak 50+ 01:11:05.77
101 11/17 Cesar Durano 432 Guy SUP 12’6″ 18-49 01:11:17.97
102 12/17 Bunty Chea 422 Guy SUP 12’6″ 18-49 01:11:20.84
103 13/17 William Pyne 443 Guy SUP 12’6″ 18-49 01:11:29.37
104 8/9 Peggy Crane 373 Girl Sea Kayak 50+ 01:11:31.15
105 8/21 Amanda Carletti 319 Girl SUP Surfboard 18-49 01:11:44.25
106 3/4 Shelley Hillyer 431 Girl SUP 12’6″ 50+ 01:11:45.86
107 14/17 Matt Neel 347 Guy SUP 12’6″ 18-49 01:12:21.93
108 27/50 Katie Kolarek 332 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:12:30.25
109 28/50 Teresa Byrnes 456 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:12:31.96
110 29/50 Natalie Brookman 411 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:12:38.91
111 9/9 Jo Dee Kellison 408 Girl Sea Kayak 50+ 01:12:41.49
112 8/13 Mike Petrella 310 Guy SUP Surfboard 18-49 01:13:05.73
113 15/17 Alexander Soulas 361 Guy SUP 12’6″ 18-49 01:13:16.16
114 30/50 Heather Tranquill 362 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:13:20.57
115 31/50 Jodi Reeves 451 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:13:33.18
116 32/50 Katie Goodwin 480 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:13:42.43
117 33/50 Montana Blum 338 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:13:43.80
118 16/17 Alex Gacayan 433 Guy SUP 12’6″ 18-49 01:14:03.12
119 1/1 Pamela Leclair 376 Girl SUP Surfboard 50+ 01:14:30.99
120 34/50 Laura Burton 438 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:14:41.09
121 4/4 Michele Neel 343 Girl SUP 12’6″ 50+ 01:15:07.02
122 9/21 Kelsey Marotta 409 Girl SUP Surfboard 18-49 01:15:40.72
123 9/13 Sean Sullivan 413 Guy SUP Surfboard 18-49 01:16:20.81
124 10/13 Patrick Williams 329 Guy SUP Surfboard 18-49 01:16:23.00
125 2/2 Grorge Norberg 349 Guy SUP Surfboard 50+ 01:16:51.44
126 35/50 Jennifer Parks 333 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:17:21.82
127 10/21 Laura Thurston 337 Girl SUP Surfboard 18-49 01:17:39.31
128 36/50 Carole Miller 404 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:17:52.34
129 17/17 Richard Nueslein 318 Guy SUP 12’6″ 18-49 01:18:00.28
130 37/50 Beth Paquette 328 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:18:15.60
131 38/50 Stefanie Nueslein 317 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:18:59.29
132 11/21 Kate Clarke 364 Girl SUP Surfboard 18-49 01:19:35.18
133 12/21 Amy Taylor 355 Girl SUP Surfboard 18-49 01:19:37.80
134 13/21 Melissa White 427 Girl SUP Surfboard 18-49 01:19:53.66
135 14/21 Laurie Bond 429 Girl SUP Surfboard 18-49 01:19:54.30
136 6/6 Stephen Hazzard 446 Guy SUP 12’6″ 50+ 01:20:06.61
137 39/50 Megan Miller 405 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:21:43.57
138 40/50 Sherry Sullivan 335 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:22:39.07
139 15/21 Eleanor Demuth 321 Girl SUP Surfboard 18-49 01:23:02.05
140 41/50 Jess Mastriana 441 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:23:06.74
141 42/50 Kathryn Miller 406 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:23:15.04
142 16/21 Amber Warrington 314 Girl SUP Surfboard 18-49 01:23:17.87
143 17/21 Tracy Rosencrance 325 Girl SUP Surfboard 18-49 01:23:24.95
144 1/1 Taylor Baldwin 336 Girl SUP 14′ U17 01:24:09.44
145 6/6 Jackie Koehn 356 Girl Sea Kayak 18-49 01:26:46.19
146 43/50 Tammy Callender 305 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:27:23.13
147 11/13 Greg Smith 326 Guy SUP Surfboard 18-49 01:27:34.37
148 44/50 Bridget Lanahan 493 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:27:36.22
149 12/13 Cristian Munoz 410 Guy SUP Surfboard 18-49 01:28:51.05
150 45/50 Tyler Reed 442 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:29:46.37
151 46/50 Stephanie Bianco 306 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:29:49.15
152 47/50 Melanie Thomas 418 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:29:59.46
153 18/21 Mandy Sullivan 412 Girl SUP Surfboard 18-49 01:30:54.02
154 48/50 Stephanie Yourik 396 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:32:05.38
155 13/13 Jason Boos 394 Guy SUP Surfboard 18-49 01:32:23.46
156 19/21 Madelyn Koerber 320 Girl SUP Surfboard 18-49 01:32:39.18
157 20/21 Halley Smith 327 Girl SUP Surfboard 18-49 01:33:05.48
158 21/21 Lisa Parker 439 Girl SUP Surfboard 18-49 01:33:25.66
159 49/50 Katie Bacon 342 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:33:42.69
160 50/50 Hannah Richardson 434 Girl SUP 12’6″ 18-49 01:46:31.80

Beginners Race (SUP & Kayaks)

Rank Div Athlete(s) Num Gender Craft Age Time
1 1/3 Tyler Hill 142 Mixed Sea Kayak Open (All Ages) 00:43:23.70
2 1/1 Steve Viscarra, Gail Boynton 166 Girl Sea Kayak Double Open (All Ages) 00:44:07.54
3 1/7 Therese Duffy 125 Girl Sea Kayak Open (All Ages) 00:45:55.05
4 1/5 Sean Finter 172 All Sea Kayak Open (All Ages) 00:46:24.15
4 2/5 Rhys Finter 173 All Sea Kayak Open (All Ages) 00:46:24.15
6 1/2 Thomas Duffy 124 Guy Sea Kayak Open (All Ages) 00:46:40.63
7 1/3 David Critcher 187 Guy SUP Surfboard Open (All Ages) 00:47:01.01
7 2/7 Pam Sanders 118 Girl Sea Kayak Open (All Ages) 00:47:01.01
9 3/7 Jennifer Kaline 111 Girl Sea Kayak Open (All Ages) 00:47:18.98
10 1/2 Connor Drucis 178 Guy SUP 12’6″ Open (All Ages) 00:47:53.49
11 2/3 Austin Rust 115 Guy SUP Surfboard Open (All Ages) 00:48:23.82
12 4/7 Lisa Najafi 154 Girl Sea Kayak Open (All Ages) 00:48:37.78
13 1/2 Matt Abel 199 Guy SUP 14′ Open (All Ages) 00:48:44.56
14 5/7 Lilly French 139 Girl Sea Kayak Open (All Ages) 00:49:01.07
15 2/3 Gregg Hallock 179 Mixed Sea Kayak Open (All Ages) 00:49:11.57
16 3/5 Lori Lucenius 144 All Sea Kayak Open (All Ages) 00:49:25.43
16 1/20 Buffy Pyle-liberto 114 Girl SUP Surfboard Open (All Ages) 00:49:25.43
18 2/2 Keith Masemer 127 Guy Sea Kayak Open (All Ages) 00:49:41.98
19 1/22 Natalie Kyte 156 Girl SUP 12’6″ Open (All Ages) 00:50:15.89
20 2/22 Christine Cots 193 Girl SUP 12’6″ Open (All Ages) 00:50:26.11
21 6/7 Patty Masemer 126 Girl Sea Kayak Open (All Ages) 00:50:30.54
22 3/22 Kim Drucis 177 Girl SUP 12’6″ Open (All Ages) 00:50:45.50
23 2/2 Brian Hodge 189 Guy SUP 12’6″ Open (All Ages) 00:50:52.27
24 4/22 Jaime Davis 103 Girl SUP 12’6″ Open (All Ages) 00:50:58.00
25 1/2 David Rupert 130 All SUP Surfboard Open (All Ages) 00:51:02.17
26 5/22 Kathy Jones 181 Girl SUP 12’6″ Open (All Ages) 00:51:40.89
27 6/22 Laura Moore 190 Girl SUP 12’6″ Open (All Ages) 00:51:59.12
28 1/3 Cindy Murphy 134 Mixed SUP Surfboard Open (All Ages) 00:52:08.96
29 2/20 Kristy Dameron 164 Girl SUP Surfboard Open (All Ages) 00:52:16.61
30 7/22 Cindy Edson 121 Girl SUP 12’6″ Open (All Ages) 00:52:18.33
31 1/2 Jason Jelicich 174 All SUP 14′ Open (All Ages) 00:52:21.52
32 2/3 Nina Brackman 101 Mixed SUP Surfboard Open (All Ages) 00:52:38.54
33 2/2 Tricia Rupert 129 All SUP Surfboard Open (All Ages) 00:52:57.31
34 4/5 Teng Vang 182 All Sea Kayak Open (All Ages) 00:53:03.45
35 3/20 Lindsey Alexander 146 Girl SUP Surfboard Open (All Ages) 00:53:14.10
36 4/20 Suzanne Martin 161 Girl SUP Surfboard Open (All Ages) 00:53:27.32
37 5/20 Maggie Grove 195 Girl SUP Surfboard Open (All Ages) 00:53:36.92
38 8/22 Coral Benson 138 Girl SUP 12’6″ Open (All Ages) 00:53:40.74
39 6/20 Lauren Grove 194 Girl SUP Surfboard Open (All Ages) 00:53:45.22
40 1/1 Sarah Fales 196 Girl SUP 14′ Open (All Ages) 00:53:54.23
41 7/20 Jess Ritchey 106 Girl SUP Surfboard Open (All Ages) 00:53:58.98
42 8/20 Tricia Murray 133 Girl SUP Surfboard Open (All Ages) 00:53:59.05
43 9/20 Corie Stewart 175 Girl SUP Surfboard Open (All Ages) 00:54:03.07
44 1/3 Paige Dougherty 192 Mixed SUP 12’6″ Open (All Ages) 00:54:30.35
45 10/20 Amanda Culton 159 Girl SUP Surfboard Open (All Ages) 00:54:36.89
46 9/22 Kathryn Woodruff 123 Girl SUP 12’6″ Open (All Ages) 00:54:49.32
47 11/20 Kimann Schwartz 102 Girl SUP Surfboard Open (All Ages) 00:54:56.78
48 12/20 Jill Critcher 186 Girl SUP Surfboard Open (All Ages) 00:55:04.09
49 10/22 Blair Willey 119 Girl SUP 12’6″ Open (All Ages) 00:55:10.98
50 1/2 Johanna Bergenholtz 165 All SUP 12’6″ Open (All Ages) 00:55:14.25
51 11/22 Connie Groah 128 Girl SUP 12’6″ Open (All Ages) 00:55:17.50
52 13/20 Shondra Lichtenberg 185 Girl SUP Surfboard Open (All Ages) 00:55:26.11
53 5/5 Naweena Dusadeekul 183 All Sea Kayak Open (All Ages) 00:55:41.81
54 2/3 Steven Strege 168 Mixed SUP 12’6″ Open (All Ages) 00:56:35.31
55 3/3 Melissa Strege 167 Mixed SUP 12’6″ Open (All Ages) 00:56:57.51
56 3/3 Mark Murphy 136 Mixed Sea Kayak Open (All Ages) 00:57:54.01
57 14/20 Kimberly Adams 180 Girl SUP Surfboard Open (All Ages) 00:58:01.50
58 12/22 Michelle Simpson 107 Girl SUP 12’6″ Open (All Ages) 00:58:10.00
59 15/20 Kelly Blackburn 162 Girl SUP Surfboard Open (All Ages) 00:58:15.23
60 2/2 Tom Hansen 170 Guy SUP 14′ Open (All Ages) 00:59:02.12
61 13/22 Louise Kehoe 120 Girl SUP 12’6″ Open (All Ages) 00:59:51.32
62 16/20 Jenny Keuleman 132 Girl SUP Surfboard Open (All Ages) 00:59:52.74
63 14/22 Polly Kramarsic 155 Girl SUP 12’6″ Open (All Ages) 00:59:53.55
64 15/22 Cindy Drummond 198 Girl SUP 12’6″ Open (All Ages) 01:00:03.05
65 16/22 Jessica Smack 122 Girl SUP 12’6″ Open (All Ages) 01:00:11.05
66 17/20 Laurie Westling 149 Girl SUP Surfboard Open (All Ages) 01:00:22.40
67 18/20 Deniz Baykan 160 Girl SUP Surfboard Open (All Ages) 01:00:24.69
68 3/3 Hope Gerstler 141 Mixed SUP Surfboard Open (All Ages) 01:00:29.04
69 3/3 Alan Chaney 152 Guy SUP Surfboard Open (All Ages) 01:02:05.63
70 17/22 Dyani Frye 150 Girl SUP 12’6″ Open (All Ages) 01:03:36.22
71 19/20 Lisa Johnson 151 Girl SUP Surfboard Open (All Ages) 01:03:38.68
72 7/7 Karen Greene 157 Girl Sea Kayak Open (All Ages) 01:03:40.66
72 18/22 Courtney Howell 158 Girl SUP 12’6″ Open (All Ages) 01:03:40.66
74 2/2 Angela Vincent 140 All SUP 12’6″ Open (All Ages) 01:07:47.44
75 19/22 Erika Zarfoss 110 Girl SUP 12’6″ Open (All Ages) 01:08:10.31
76 20/22 Amy Reed 109 Girl SUP 12’6″ Open (All Ages) 01:08:10.64
77 21/22 Rebecca Matchett 131 Girl SUP 12’6″ Open (All Ages) 01:08:32.89
78 20/20 Sue Allan 105 Girl SUP Surfboard Open (All Ages) 01:15:18.49
79 22/22 Melissa Little 153 Girl SUP 12’6″ Open (All Ages) 01:32:35.51
80 2/2 Jason Druckenmiller 171 All SUP 14′ Open (All Ages) 01:33:46.89
John Beausanghttp://www.paddlemonster.com
Writer, Small Business Owner Father, Husband, Paddler, Surfer Sixers & Eagles Fan Proudly Independent Publisher, @distressdmullet Co-Founder @Paddlemonster

Popular

NEW

Spring Training Multi-Skill Ocean SUP Camp: March 4-7 in Fort Pierce, FL

4-day multi-skill camp Limited to 10 People The main focus is SUP surfing Includes ocean racing skills and techniques If conditions warrant, downwind skills day Treasure Coast Paddle Battle race included Sat morning (nonracers have other options) Pre-race chat night...

Northern Hemisphere Off-Season Training Programs – Zoom Recording

Listen in on Paddle Monster Head Coach Larry Cain from his Monday, November 22nd discussion where he answers questions about the 2021-22 Northern Hemisphere Off-Season Training Program and the 2022 training year in general. Learn the rationale behind the periodization of the...
PREMIUM

Chattajack Zoom Recording – Part 4 – Knowing the Course – Pre-race and In-race tips

Please join Coach Cain, and Lisa Schell for this week’s recording on Knowing the Course – Pre-race and In-race tips Paddle Monster Zoom Series Content this week includes an interactive discussion on the venue, the race, and the Gorge, including: Downtown Chattajack and...
PREMIUM

Chattajack Zoom Recording – Part 3 – Fueling your Performance

Please join Coach Victoria, Coach Cain, and Lisa Schell for this week's recording on Fueling your Performance. Session details: Part 3 – Fueling your Performance An interactive discussion on pre- and in-race nutrition and hydration including: Why? How much fuel do you need Water...

More from author

NEW

Spring Training Multi-Skill Ocean SUP Camp: March 4-7 in Fort Pierce, FL

4-day multi-skill camp Limited to 10 People The main focus is SUP surfing Includes ocean racing skills and techniques If conditions warrant, downwind...

Northern Hemisphere Off-Season Training Programs – Zoom Recording

Listen in on Paddle Monster Head Coach Larry Cain from his Monday, November 22nd discussion where he answers questions about the 2021-22 Northern Hemisphere...
PREMIUM

Chattajack Zoom Recording – Part 4 – Knowing the Course – Pre-race and In-race tips

Please join Coach Cain, and Lisa Schell for this week’s recording on Knowing the Course – Pre-race and In-race tips Paddle Monster Zoom Series Content this...
en English
X
Your Cart